O svém záznamu v registru dlužníků nemusíte mít ponětí
Žijete tak, aby se vám nehromadily dluhy. Ačkoli je dnes snadné do problémů sklouznout, učíte se, jak si dát pozor na podvodníky a lákavé léčky. Vezmete-li si úvěr, mnohokrát si zkontrolujete, že splátky odešly včas. Vlastně jste si jisti, že máte čistý štít. Ale nebezpečí číhá i tam, kde byste ho nečekali. Stačí nezkušený potomek, důvěřivý rodič, partner se slabou vůlí. Jak se přesvědčit, že se nemáte čeho obávat?
Těch nabídek, kterými vás každý týden přes telefon, e-mail, reklamu na internetu či osobní oslovení na ulici bombardují obchodníci, operátoři, poskytovatelé energií a služeb, banky, pojišťovny! Sem tam si zanadáváte, někdy si bez úmyslu přijmout obchodní nabídku příjemně popovídáte s milým hlasem ve sluchátku mobilního telefonu. S přáteli se tomu rádi zasmějete a méně obezřetné příbuzné nabádáte k opatrnosti. Ačkoli je to někdy těžké, dáváte si veliký pozor a jste si jisti, že dluhy nikde nemáte.
Každý svůj úvěr jste spolehlivě doplatili a ještě se ujistili na lince poskytovatele, že vše bylo splaceno do posledního haléře. A přesto se může stát, že uklouzli jiní. Některé z vašich dětí, které se stydělo říci si o pomoc. Rodiče, pro něž je džungle dnešní ekonomiky a digitální komunikace matoucí a nebezpečná. Zdědit dluhy není neobvyklé. Neopatrný nebo i mstivý partner. Zneužití vašich citlivých údajů, kreditní karty, ztracených dokladů. Ručení kamarádům, kteří selžou. Způsobů, jak se dnes lze zachytit kabátem o rozjetý kolotoč problémů, je celá řada.
I když nepochybujete, že nikde nemáte dluhy, není nad to mít absolutní jistotu. Alespoň jednou za rok se o tom přesvědčte.
Jak si ověřit, že nejste v registrech dlužníků
Způsobů ověření, zda někde nedlužíte, je docela hodně. Ne všechny jsou bohužel tak spolehlivé, jak se na první pohled tváří. Například CERD (Centrální registr dlužníků České republiky) vypadá důvěryhodně, ale celá řada finančních ústavů mu neposkytuje potřebná data. Za své peníze se tak můžete dozvědět jen to, co lze veřejně zjistit i jinde a zdarma.
Spoustu užitečných informací můžete najít v Insolvenčním rejstříku podle svého rodného čísla nebo IČ. Zde je možné zjistit především to, zda je spolehlivý a finančně bezproblémový partner, se kterým se ještě moc neznáte.
Pomoci může také Okresní soud v místě vašeho trvalého bydliště. Domluvíte-li se předem, aby je pro vás připravili, jsou zdarma k nahlédnutí veškeré spisy vedené na vaši osobu. Mírně zpoplatněno je pouze případné vyhotovení kopií.
Na Centrální evidenci exekucí se můžete zdarma zaregistrovat a za 60 Kč můžete podat dotaz na jednu fyzickou či právnickou osobu. Potřebujete k tomu však kredit, který si na svůj účet na službě převedete předem.
Do registru Solus se můžete dostat po neuhrazení tří po sobě jdoucích splátek u některého z 55 věřitelů z řad telefonních operátorů, dodavatelů energií, bank či poskytovatelů půjček a úvěrů. O výpis můžete požádat několika způsoby uvedenými na příslušných webových stránkách.
Využít lze také další možnosti, jako Nebankovní registr či Bankovní registr, nebo hlídacího psa Hlídám si, kolik mám na portálu kolikmam.cz. Tyto služby jsou ovšem zpoplatněny a někde je kvůli ochraně osobních údajů dokonce potřeba registrace.
Nejlepší je prevence
Nejlepší je samozřejmě dluhům předejít. Existuje několik jednoduchých pravidel, které vaši bezpečnost zvýší.
Především si jakékoli případné půjčky a úvěry dobře evidujte a pečlivě je sledujte. Raději si zaznamenávejte i to, na čem jste se domluvili telefonicky. I tak je totiž možné smlouvu sjednat.
Nikdy si nepůjčujte bez vědomí svého partnera, a to ani v případě nižších částek. Pokud nemáte na zaplacení některé splátky, spojte se s věřitelem a domluvte si odklad.
Pokud se přestěhujete, nezapomeňte změnu nahlásit všem věřitelům. Budou-li vám složenky chodit na starou adresu, problém je na světě raz dva. Totéž samozřejmě platí o přechodu na nové telefonní číslo či změnu e-mailové adresy. Také nedělejte mrtvého brouka a vyzvedávejte si poštu. Desátý den po uložení na poště se totiž obsílky považují za doručené.