Nenechte se napálit při koupi ojetého vozu
Automobil si nekupujeme zrovna každý den, a proto se není, co divit, že se mnoho z nás může nechat snadno napálit. Neznalost potenciálních zákazníků si totiž dobře uvědomují i prodejci ojetých vozů. Dejte si proto pozor, abyste za své peníze nezískali něco zcela jiného, než jste původně chtěli.
Týdny, možná i měsíce či roky jste snili o koupi automobilu. Pořizovací cena zbrusu nového vozu je nicméně pro mnoho lidí horentní, a proto stále stoupá počet zájemců, kteří by rádi za své peníze získali ojetý, ale spolehlivý vůz v dobrém stavu. Ideální představou je auto bez rezu, se skvělým motorem, čisté, navoněné, s překrásným lakem. Realita staršího vozu bývá ale diametrálně odlišná. Někteří vychytralí prodejci proto využijí mnoha triků, aby na vás zanechali dojem, že vše je perfektní. Nenechte se napálit a odhalte závady dříve, než bude pozdě.
Zapomeňte na lásku na první pohled
Možná jste strávili celé hodiny prohlížením fotogalerií autobazarů a konečně jste nalezli nového, vytouženého člena rodiny. Nepodléhejte ale momentálnímu nadšení, hezká fotografie rozhodně nestačí, i když v něčem vám může posloužit jako vodítko. Snažte se povšimnout si detailů z okolí vozu, které by vám mohly napovědět v jakém ročním období byly fotografie pořízeny. Pokud v létě uvidíte v pozadí zbytky sněhu, rozhodně není něco v pořádku. Auto v perfektním stavu a za skvělou cenu by pravděpodobně již dávno opustilo brány autobazaru. Při nákupu buďte proto velmi obezřetní.
Ať už máte vůz vyhlédnutý v autobazaru, a nebo vás nalákal inzerát v novinách, pamatujte na to, že původní vlastník auta jej chce především prodat. Není proto žádnou vzácnou výjimkou, že auto je „načančané“ tak, aby nebyly jeho vady na první pohled viditelné. V ideálním případě byste proto na obhlídku vozu měli přizvat automechanika či jiného znalce aut, kterému důvěřujete. Pokud ale nemáte v dosahu žádnou takovouto osobu, nevěště hlavu, i vy sami se můžete stát odborníkem.
Osahávejte, škrábejte a nasávejte vůni
Vzhledem k tomu, že automobil se rozhodně neřadí mezi malé investice, nebojte se vybraný vůz řádně prozkoumat. Prodejce se často snaží zákazníky nalákat na lesk vozu. V mnoha případech se ale jedná o nezakonzervovanou povrchovou úpravu, která záhy po zakoupení vozu zmizí. Zkuste proto nehty lehce přejet po naleštěné části vozu. Pokud je auto odborně nalakováno, neměl by se ozvat pískavý zvuk. Lak prohlédněte i proti světlu, abyste odhalili případné škrábance či různé odstíny. Jestliže na autě spatříte světlejší a tmavší barvu, můžete předpokládat, že auto bylo havarované a díly musely být vyměněny či alespoň opraveny.
Po kontrole laku jsou na řadě kryty kol. Sáhněte dovnitř a zjistěte, zdali se v jejich záhybech nenachází písek či jiné nečistoty. Pokud ano, auto nebylo řádně očištěno, a písek mohl zapříčinit vznik koroze. Jakmile otevřete dveře a podíváte se dovnitř vozu, věnujte pozornost vůni, kterou ucítíte. Jestliže je celé auto zaplavené aromatem čistících prostředků, můžete si jen domýšlet, co se ve voze přihodilo, že majitel věnoval takovou píli k jeho vyčištění. Tento zápach je nicméně pomíjivý. Optimisté zajásají, že se ho již brzy zbaví, pesimisté si povzdechnou při představě, jaká vůně se objeví až tato vyprchá.
Podezřelé mohou být i nálepky. Ať už působí samoúčelně, či dotvářejí styl auta, nezapomínejte na to, že mohly být nalepeny jen proto, aby zakryly některou z nerovností povrchu. Zaměřte se i na sváry automobilu. Měly by být vytvořeny stejným stylem, protože jejich výrobu mají na starosti převážně stroje.
Jestliže si chcete být naprosto jistí tím, že auto nebylo bourané a že jeho části jsou původní, můžete se uchýlit i k jedné z technických vymožeností. Díky speciálnímu přístroji můžete přeměřit tloušťku laku karosérie a tím pádem i zjistit různé vrstvy či defekty, které mohou vypovídat o nekalých úmyslech prodejce. Nicméně ani tento přístroj vám nezaručí, že vaše investice bude výhodná. Snad ještě důležitější je totiž stav motoru, bezproblémový původ vozidla a dojem ze zkušební jízdy. O tom ale až příště.